در این مقاله به بررسی تحصیل در مدارس و دبیرستان های امارات پرداخته ایم, با ما همراه باشید. قبل از رونق نفت در دهه 1960، مدارس رسمی کمی در امارات وجود داشت. اکنون این کشور خلیج فارس دارای برخی از بهترین مدارس و فرصت های آموزش عالی در خاورمیانه است. تنها در دبی نزدیک به 200 مدرسه خصوصی وجود دارد که به حدود 300000 دانش آموز اماراتی و خارجی خدمات ارائه می دهند. در ابوظبی نیز 296 مدرسه دولتی وجود دارد.

امارات متحده عربی به سیستم آموزشی خود به عنوان ابزاری برای پیشرفت اقتصاد و بخش تجاری اهمیت زیادی می دهد. اگرچه مدارس دولتی هنوز دانش آموزان دختر و پسر را از هم جدا می کنند و حتی ساعات مدرسه متفاوتی برای هر دو دارند، کیفیت آموزش برای هر دو جنس قابل مقایسه است. حدود 40 درصد از دانش آموزان در امارات متحده عربی در مدارس خصوصی تحصیل می کنند. برخی از آنها آموزش زبان های خارجی را برای جوامع خارج نشین ارائه می دهند که معمولاً فرهنگ را حفظ می کنند و برنامه های درسی کشورهای مبدأ دانش آموزان را دنبال می کنند. در ادامه مقاله با ما باشید تا بیشتر با تحصیل در مدارس و دبیرستان های امارات آشنا شوید، همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در مدارس و دبیرستان های امارات با کارشناسان هلدینگ هلی ویزا در تماس باشید.

سیستم آموزشی و تحصیل در مدارس و دبیرستان های امارات

در امارات مدرسه برای همه کودکان 6 تا 18 ساله اجباری است. این دستور شامل کودکان مهاجر نیز می شود. مدارس دولتی برای اتباع اماراتی رایگان است، اما مهاجران باید برای تحصیل در مدارس دولتی و خصوصی هزینه ای بپردازند. مدارس دولتی دوره هایی را به زبان عربی ارائه می دهند و بر زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم تأکید دارند. والدینی که مایلند فرزندانشان در سیستم آموزشی کشور خود تحصیل کنند، می توانند موسسات خاص کشور و همچنین بسیاری از مدارس بین المللی را انتخاب کنند.

به طور کلی، برای تحصیل و انواع آموزش در امارات، گزینه های مختلفی برای دانش آموزان وجود دارد. هر مرحله از تحصیل نوع متفاوتی از آموزش را ارائه می دهد، به همین دلیل مهم است که در هر مرحله به ترتیب حضور داشته باشید. بسته به علایق و موقعیت خانوادگی، مدارس مختلفی وجود دارد که دانش آموزان می توانند در امارات متحده عربی تحصیل کنند. 

همچنین چندین نوع موسسات آموزشی در امارات وجود دارد، از جمله مدارس بین المللی در دبی که این مدارس برنامه های آموزشی متنوعی را ارائه می دهند که در سایر مدارس امارات در دسترس نیستند.

ویزگی های تحصیل در مدارس امارات

 • از سال 2018، امارات متحده عربی اجازه کلاس های جنسیت مختلط را در مدارس دولتی برای مهدکودک و کلاس 1 داده است. کلاس های 2 تا 4 نیز اجازه یا عدم اجازه کلاس های جنسیت مختلط را در سال های آینده معرفی خواهند کرد.
 • چه در مدارس دولتی و چه خصوصی، همه دانش آموزان باید لباس فرم مدرسه بپوشند.
 • اگرچه سیستم های آموزشی از سراسر جهان در امارات متحده عربی وجود دارد، اکثر مدارس در امارات از سیستم آموزشی انگلستان پیروی می کنند.
 • اکثر مدارس آموزش ابتدایی و متوسطه را ارائه می دهند. دانش آموزان برای فارغ التحصیلی از ابتدایی به متوسطه نیازی به انتقال به مدرسه جداگانه نخواهند داشت.

مراحل تحصیل در مدارس دولتی امارات

تحصیلات ابتدایی و متوسطه در امارات حدود دوازده سال طول می کشد. وزارت آموزش و پرورش دائماً استراتژی های آموزشی را در سیستم مدرسه های خود تغییر می دهد تا با استانداردهای بین المللی مطابقت داشته باشند. در سال های اخیر تاکید ویژه ای بر تامین نیازهای جمعیت رو به رشد دانشجویان مهاجر شده است. گام‌ های کنونی وزارت آموزش و پرورش، امارات متحده عربی، به ‌ویژه ابوظبی و دبی را به زادگاه برخی از بهترین مدارس ابتدایی و متوسطه در خاورمیانه تبدیل کرده است.

وزارت آموزش و پرورش در امارات مراحل تحصیلی زیر را در مدارس دولتی اجرا می کند:

مهد کودک

تحصیل در مهدکودک اجباری نیست. کودکانی که به سن لازم برای پایه اول آموزش عمومی نرسیده اند به مدت دو سال در کلاس های مختلط به شرح زیر پذیرفته و ثبت نام می شوند:

سال اول (KG1)

سال دوم (KG2)

در این مرحله، کودکان قبل از ورود به پایه ابتدایی و بعد از آن آماده می شوند و دانش آموزان زمانی را صرف توسعه مهارت های اجتماعی، زبانی، فیزیکی و تحصیلی خود می کنند.

پایه ابتدایی

دوره ابتدایی، اجباری برای کودکان اماراتی 6 تا 11 ساله، که موضوعاتی مانند زبان و ادبیات عربی، ریاضیات، علوم و مطالعات اجتماعی را پوشش می دهد. تمام دانش آموزانی که دوره ابتدایی را به پایان می رسانند، واجد شرایط ورود به مدرسه مقدماتی هستند.

این مرحله شامل پایه های اول تا چهارم است و هدف آن فراهم کردن یک محیط آموزشی غنی است که به تشویق دانش آموزان به یادگیری در ابتدای سفر تحصیلی کمک می کند.

مدرسه مقدماتی

پس از اتمام دوره ابتدایی، دانش آموزان به دوره مقدماتی می روند. در این مرحله دانش آموزان پایه های پنجم تا هشتم را تکمیل می کنند و هدف آن پرورش دانش آموزان، آماده سازی آنها برای آینده و کمک به ایجاد حس وفاداری به جامعه است. دانش آموزان در دوره راهنمایی روی مطالعه دروسی مانند زبان و ادبیات عربی، ریاضیات، علوم، معارف اسلامی، هنر و موسیقی تمرکز می کنند.

این دوره تحصیلی در مدرسه به مدت شش ساعت در روز ادامه دارد و دانش آموزان به دو گروه صبح و عصر تقسیم می شوند. سال تحصیلی از سپتامبر تا آگوست ادامه دارد و دانش آموزان موظفند همه روزه در کلاس ها شرکت کنند. کلیه دانش آموزانی که دوره راهنمایی را به پایان رسانده اند واجد شرایط ورود به مرحله متوسطه هستند.

مدرسه متوسطه

دوره ی متوسطه که دبیرستان نیز نامیده می‌شود، برای دانش آموزان بین 11 تا 18 سال است و موضوعاتی مانند انگلیسی، علوم، ریاضیات، تاریخ، جغرافیا، هنر، موسیقی، زبان و ادبیات عربی، مطالعات اجتماعی و علوم رایانه ارائه می کند. این سطحی است که دانش آموزان انتخاب می کنند که در کدام رشته (حرفه‌ای، عمومی یا پیشرفته) ادامه تحصیل دهند. این مرحله شامل پایه های نهم تا دوازدهم است. در این مرحله آموزشی، دانش آموزان برای شروع زندگی عملی و ایفای نقش خود در جامعه آماده می شوند.

پس از اتمام این مرحله، به دانش آموز گواهینامه متوسطه اعطا می شود که به معنای تکمیل 12 سال آموزش اجباری است. به دانش آموزانی که تحصیلات خود را در دبیرستان فنی به پایان رسانده اند، دیپلم فنی متوسطه اعطا می شود.

مسیرهای آموزشی در مدارس دولتی امارات

قبل از سال 2015، مرحله آموزش متوسطه در امارات متحده عربی بر دو مسیر تکیه داشت: مسیر علمی و مسیر ادبی، اما در سال های اخیر، وزارت آموزش و پرورش چندین تغییر اساسی را با هدف توسعه نتایج آموزش عمومی برای مطابقت با استانداردها انجام داده است. الزامات اقتصاد دانش و اهداف مدرسه اماراتی و آموزش متوسطه را به چهار مسیر تقسیم می کند: 

مسیر عمومی

از اول ابتدایی همه دانش آموزان وارد رشته آموزش عمومی می شوند و با توجه به تمایل و عملکرد تحصیلی دانش آموز با رسیدن به نمره معین، حق عضویت در یکی از مسیرهای آموزشی را دارد. صرف نظر از رشته ای که در آن ثبت نام می کنند، همه دانش آموزان بلید، مطابق با سیاست آموزشی در کشور و اهداف آن، الزامات آموزش عالی و بازار کار، الزامات توسعه پایدار و نیازهای آینده، واجد شرایط باشند.

مسیر حرفه ای

 این مسیر را می توان مسیر تخصصی نیز نامید. دانش آموزان می توانند این رشته را در کلاس 9 انتخاب کنند. پس از اتمام کلاس 12، گواهینامه دبیرستان کاربردی را دریافت می کنند که معادل گواهینامه دبیرستان فنی است. یادگیری در این رشته مبتنی بر به کارگیری دانش و توسعه مهارت های عملی دانش آموزان است. 

مسیر حرفه ای از رویکردی عملی برای آموزش و یادگیری پیروی می کند و مبتنی بر به کارگیری دانش و توسعه و اصلاح مهارت های دانش آموزان است .

مسیر پیشرفته

از پایه دهم، دانش آموز حق دارد یا در مسیر پیشرفته شرکت کند یا در مسیر عمومی بماند و این بستگی به کنترل های خاص و شرایط خاصی دارد که مهمترین آنها تمایل و پیشرفت تحصیلی دانش آموز است. دانش آموزان در رشته های پیشرفته موضوعات فشرده را در جنبه ‌های علمی مطالعه می کنند، در حالی که دانش آموزان در مسیر عمومی موضوعات علمی کمتری دریافت می کنند، اما به گونه‌ ای که آنها را قادر می سازد تا رشته های کاربردی در مقطع کارشناسی را انتخاب کنند و مهارت‌ های برابری را در آموزش عالی کسب کنند . 

تفاوت اصلی بین این دو مسیر در موضوعات علمی است که دانش آموزان مطالعه می کنند، دانش آموزان در مسیر پیشرفته در ریاضیات، فیزیک و شیمی آماده می شوند.

مسیر علوم و ریاضی پیشرفته ( نخبگان )

با شروع کلاس ششم، دانش آموزان ممتاز تحصیلی می توانند به برنامه مسیر نخبگان علمی پیشرفته بپیوندند، که مخصوص دانش آموزان ممتاز تحصیلی از کلاس های 6 تا 12 طراحی شده است.

برنامه درسی مسیر نخبگان بر ریاضیات و علوم به گونه ای متمرکز است که مهارت های تحلیلی، تفکر منطقی و حل عملی مسئله را افزایش می دهد. 

پس از اتمام مرحله متوسطه در هر یک از مسیرهای آن، به دانش آموز گواهینامه متوسطه اعطا می شود که به معنای تکمیل 12 سال آموزش اجباری است .

مدارس خصوصی و دولتی در امارات

یکی از تفاوت های اصلی بین مدارس دولتی و خصوصی در امارات، تفکیک جنسیتی است. در مدارس دولتی، دختران و پسران به طور جداگانه در اکثر مقاطع ابتدایی و تمام سطوح متوسطه تدریس می شوند. حتی اوقات فراغت به گونه ای است که دختر و پسر با هم ترکیب نمی شوند. این امر طبق قانون امارات، الزامی است. از سوی دیگر، مدارس خصوصی معمولاً دارای کلاس های جنسی مختلط در تمام سطوح پایه هستند.

برای مهاجرانی که می خواهند فرزندانشان در سیستم مدرسه کشورشان آموزش ببینند، مدارس خصوصی برنامه های درسی ارائه می دهند که از آموزه های انگلیسی، آمریکایی، فرانسوی، آلمانی، هندی، پاکستانی یا فیلیپینی پیروی می کند. علاوه بر ارائه این دوره ها، مدارس خصوصی نیز باید برنامه های اصلی مانند آموزش اسلامی، مطالعات اجتماعی و زبان عربی را به عنوان زبان دوم ارائه دهند.

قوانین تحصیل در مدارس و دبیرستان های امارات متحده عربی

سال تحصیل در مدارس و دبیرستان های امارات متحده عربی، از سپتامبر شروع می شود و ژوئن به پایان می رسد. ساعات کار مدرسه بین ساعت 7:00 تا 8:00 صبح شروع شده و تا ساعت 14:00 تا 15:00 ادامه دارد. زمان مشخص بین سطح پایه و برای مدارس دولتی، کلاس های دختر و پسر متفاوت است. دانش آموزان مهدکودک و دبستان روزهای کوتاه تری نسبت به دانش آموزان دبیرستانی دارند.

در مدارس دولتی زبان تدریس برای همه دروس عربی است. انگلیسی به عنوان زبان دوم تدریس می شود و برای تدریس دروس فنی یا علمی استفاده می شود. از سال 2017، امارات متحده عربی موظف کرد که موضوعات اصلی بیشتری به زبان انگلیسی به عنوان راهی برای بهبود مهارت زبان انگلیسی دانشجویان خود تدریس شود.

مدارک لازم برای تحصیل در مدارس و دبیرستان های امارات متحده عربی

برای دانش آموزانی که به دنبال پذیرش و تحصیل در یکی از مدارس و دبیرستان های امارات هستند، شرایط کلی به شرح زیر است:

 • شناسه امارات؛
 • شناسنامه؛
 • سوابق ایمن سازی؛
 • برای درجه 2، 3 سال یا بالاتر: گواهی آخرین کلاس / سال ثبت نام و گواهی انتقال / گواهی پایان تحصیل. باید توسط سفارت امارات در کشوری که از آن صادر شده است تأیید شود.
 • در صورتی که دانش آموز قبلاً در کشور تحصیل کرده باشد یا یک سال فاصله در سابقه تحصیلی خود داشته باشد، نیاز است در امتحان سطح بین المللی شرکت کند.
 • هر گونه گواهی صادر شده در امارات باید توسط مقامات محلی مربوطه تایید شود.

برخی از مدارس ممکن است به دانش آموز اجازه دهند تا قبل از به دست آوردن تمام این مدارک در کلاس ها ثبت نام کند. ممکن است برای ثبت نام در برخی مدارس و دبیرستان های امارات منتظر لیست انتظار باشید. همچنین مراقب مؤسساتی باشید که با وعده «کمک مالی»، مدرسه خود را تبلیغ می کنند. این مدارس ممکن است تنها در تلاش برای افزایش تعداد خود باشند.

برای راهنمایی بیشتر در زمینه پذیرش برای تحصیل در مدارس و دبیرستان های امارات با مشاوران هلدینگ هلی ویزا در تماس باشید.

هزینه تحصیل در مدارس و دبیرستان های امارات

فرقی نمی کند فرزند شما در یک مدرسه دولتی یا خصوصی در امارات متحده عربی درس می خواند، همه مهاجران باید هزینه ای را برای تحصیل در مدارس و دبیرستان های امارات پرداخت کنند. هزینه های تحصیل در مدارس و دبیرستان های امارات ارزان نیست و شهریه به تدریج با هر مقطع تحصیلی افزایش می یابد. با این حال، برخی از ایالت های امارات، مانند دبی، سقف شهریه سالانه را اعمال کرده اند که مدارس را از افزایش نرخ های گزاف منع می کند.

برای مهاجران علاقه مند به مدارس دولتی، هزینه ها حدود 6000 درهم (1635 دلار آمریکا) در سال برای هر کلاس است. متوسط ​​شهریه در مدارس خصوصی امارات به ترتیب رتبه بندی مدرسه، به شرح زیر است:

 • رتبه برجسته 56700 درهم
 • ارزیابی بسیار خوب، 38700 درهم
 • ارزیابی خوب، 37600 درهم
 • ارزش گذاری قابل قبول 17400 درهم
 • رتبه ضعیف، 11100 اماراتی

مدارس و دبیرستان های بین المللی امارات

با جمعیت مهاجری که بیشتر از جمعیت اماراتی است، مدارس زیادی در امارات برای دانش آموزان بین المللی وجود دارد. برخی از بهترین مدارس بین المللی در خاورمیانه را می توان در امارات یافت.

مدارس بین المللی در امارات عمدتاً از تقویم دانشگاهی غربی پیروی می کنند. کلاس ها از سپتامبر شروع می شود، یک استراحت کوتاه دو هفته ای در پایان سال تقویمی وجود دارد و کلاس ها در ژانویه از سر گرفته می شوند و در نهایت در ژوئن تمام می شوند. مدارس معمولاً از برنامه درسی مستقر در ایالات متحده یا بریتانیا پیروی می کنند.

شرایط پذیرش از مدرسه ای به مدرسه دیگر متفاوت است، اما به طور کلی این چیزی است که برای ثبت نام فرزند خود نیاز دارید:

 • فرم درخواست
 • هزینه ثبت نام (معمولاً حدود 500 درهم (136 دلار))، غیر قابل استرداد
 • شناسه امارات برای دانش آموز و والدین
 • سوابق ایمن سازی
 • شناسنامه دانش آموز
 • گواهی پایان تحصیل از مدرسه قبلی
 • سوابق مدرسه از دو سال گذشته

اگر شکافی در تحصیل فرزند شما وجود داشته باشد، ممکن است از آنها خواسته شود که در آزمون ورودی شرکت کنند و برای دریافت جابجایی مصاحبه حضوری داشته باشند. مدارس در امارات متحده عربی از کیفیت بالایی برخوردار هستند و بنابراین اکثر آنها شامل لیست انتظار هستند.

شهریه مدارس بین المللی امارات

هزینه های تحصیل در مدارس و دبیرستان های بین المللی امارات بین 13640 تا 21500 درهم در سال (3710 تا 5830 دلار آمریکا) متغیر است. قیمت بستگی به سطح کلاس و مدرسه خاص دارد. به طور متوسط، هزینه های مدارس بین المللی با هزینه های مدارس خصوصی برابری می کند.

امتحانات در مدارس و دبیرستان های امارات

وزارت آموزش و پرورش امتحانات تشخیصی در زبان انگلیسی و ریاضی را برای همه دانش آموزان در پایه های 1 تا 4 تعیین می کند. در مورد زبان عربی، یک امتحان تشخیصی برای همه دانش آموزان در کلاس های 1 تا 12 برگزار می شود.

امتحانات نهایی برای پایه های 4 تا 12 شامل امتحانات رسمی تعیین شده توسط وزارت در زبان های انگلیسی، ریاضی، عربی، علوم، معارف اسلامی و مطالعات اجتماعی در پایان ترم اول، دوم و سوم می باشد.

در کلاس 12، دانش آموزان بسته به دوره ای که در آن ثبت نام می کنند، ملزم به شرکت در امتحانات دبیرستان هستند و موفقیت در این امتحانات برای درخواست پذیرش در دانشگاه های فدرال در داخل کشور الزامی است.

همه دانش آموزان پایه های 3 تا 9 که برنامه های درسی وزارت آموزش و پرورش را مطالعه می کنند در امتحان (ACER-IBT) در عربی، ریاضیات و علوم (نسخه عربی) شرکت می کنند.

آموزشگاه های زبان

چه بخواهید زبان عربی را یاد بگیرید یا زبان انگلیسی را تقویت کنید، مدارس زبان با کیفیت زیادی در امارات وجود دارد. در حالی که تسلط به زبان عربی اجباری نیست، داشتن دانش کلی از عبارات و احوالپرسی می تواند روند جابجایی شما را کامل کند و به شما برای تحصیل در مدارس و دبیرستان های امارات کمک کند.

برترین مدارس زبان در امارات

 • مرکز آموزش عالی، دبی
 • موسسه Eton، دبی
 • Home Language International، دبی
 • انستیتو گوته، ابوظبی
 • مرکز زبان مادری، ابوظبی

هزینه مدرسه زبان در امارات

در اصل هزینه های آموزشگاه زبان به مدرسه بستگی دارد. هزینه ها می تواند از 1600 تا 4400 درهم (435 تا 1200 دلار) متغیر باشد.

تایید ویزای همراه والدین برای دانش آموزان اماراتی

والدینی که می خواهند فرزندان خود را برای ادامه تحصیل در مدارس و دبیرستان های امارات بفرستند باید امکان دریافت ویزای همراه را بررسی کنند. قبل از آن لازم به یادآوری است که ویزای تحصیلی در امارات یک سال اعتبار دارد. امارات به والدین دانش آموزان ویزا بلند مدت نمی دهد و والدین می توانند با استفاده از ویزای توریستی از فرزندان خود دیدن کنند. برای اخذ ویزای امارات به هلدینگ هلی ویزا مراجعه کنید.

سخن آخر

در این مقاله در مورد تحصیل در مدارس و دبیرستان های امارات با شما صحبت کردیم. دولت امارات متحده عربی به دنبال انجام اقدامات متعددی است که با رعایت مراحل توسعه آموزش در امارات ، اعم از مدارس و دانشگاه ها، سطح آموزش را در تمامی مؤسسات آموزشی بالا ببرد و در عین حال نقش آموزش را حفظ کند. امارات مدارس و دبیرستان های بسیاری دارد که می توانید فرزندانتان را در این مدارس ثبت نام کنید. اگر قصد مهاجرت به امارات دارید و نگران تحصیل فرزندتان در امارات هستید، می توانید به هلدینگ هلی ویزا مراجعه نمایید تا مشاوران مجرب این مجموعه شما را در مهاجرت به امارات و تحصیل در مدارس و دبیرستان های امارات راهنمایی کنند.

سوالات متداول

دوره دبیرستان در امارات چند سال است؟

دوره دبیرستان در امارات متحده عربی آموزش متوسطه نامیده می شود و شامل سه سال تحصیلی است. مرحله اول که پایه دهم نام دارد به عنوان مرحله اولیه در دوره متوسطه شروع می شود و سپس مرحله دوم یعنی پایه یازدهم آغاز می شود و دوره متوسطه با کلاس دوازدهم به پایان می رسد.

زبان تدریس و تحصیل در مدارس و دبیرستان های دولتی امارات چیست؟

زبان تحصیل در این کشور عربی است اما در مدارس خصوصی و بین المللی در امارات متحده عربی، تحصیل به زبان های دیگر مانند انگلیسی ارائه می شود.

تحصیل در مدارس و دبیرستان های امارات به صورت رایگان چگونه است؟

تنها در صورتی می توانید به طور رایگان در مدارس امارات تحصیل کنید که شهروند اماراتی باشید.