تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در امارات: حدود ۸۰ درصد از جمعیت کشور امارات مهاجر و افراد غیر بومی هستند که با اقامت از طریق انواع ویزا از جمله تحصیلی، کاری و غیره در این کشور سکونت دارند. سرمایه گذاری کلان امارات در زمینه سیستم آموزشی عالی، زیر ساخت‌ها و فناوری نوین در این حوزه، این کشور را مقصد اصلی و هدف اول همه دانشجویان و جویندگان کار قرار داده است.

تمایل و اقدام به تحصیل در رشته کامپیوتر در امارات توسط دانشجویان ایرانی و خارجی زیادی صورت می‌گیرد. اما اینکه چرا بیشتر دانشجویان این رشته، کشور امارات را برای تحصیل انتخاب می‌کنند؟ و چگونگی شرایط تحصیل در امارات؟ پرسش‌هایی است که توسط رتبه‌های برتر کنکور و حتی دانشجویان تحصیلات تکمیلی پرسیده خواهد شد. در این مقاله به بیان همه چیز درباره تحصیل در رشته کامپیوتر در امارات و صفر تا صد شرایط و مزایای آن خواهیم پرداخت.

مزیت تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در امارات

یکی از دلایل اصلی پیشرفت و توسعه کشور امارات، دوستی آن با تکنولوژی و سیستم‌های برتر و نوین جهانی است. امارات با ایجاد شانس تحصیل دانشجویان رشته کامپیوتر در دانشگاه‌های ممتاز خود و ایجاد اشتغال برای این گروه از جمعیت فعال، از نهایت خلاقیت و علم آن‌ها استفاده می‌کند. بنابراین هم در پیشرفت ابعاد مختلف جامعه امارات و هم در آموزش در سطح کشورهای جهانی به دانشجویان این رشته، منافعی نصیب دانشجویان و کشور امارات می‌شود.

به همین دلیل شرایط پذیرش دانشجویان در این کشور در چند دهه اخیر آسان و با مزیت مختلف برای دانشجویان خواهد بود. به خصوص داشتن مرز آبی با ایران و مدت زمان کمتر برای سفر، این کشور را برای دانشجویان ایرانی رشته کامپیوتر جذاب کرده است. دانشجویان در امارات از آموزش با تجهیزات لوکس و امکانات رفاهی عالی برخوردار هستند و در طول آموزش امکان کار و کسب درآمد دارند. از مزایای دیگر تحصیل در امارات، یافتن شغل مرتبط با رشته در سازمان‌های دولتی و صنعتی امارات و جذب در شرکت‌های خصوصی با حقوق و مزایای بالا در این کشور است.

گرایش‌های پر درآمد رشته مهندسی کامپیوتر در امارات

تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در امارات به دو بخش کلی علوم مهندسی برق و علوم مهندسی کامپیوتر تقسیم می‌شود. سایر زیر شاخه و گرایش‌های زیر نیز بعد از تحصیلات و دریافت مدرک در این زمینه‌ها، بهترین بازار کار با بیشترین درآمد را برای دانشجویان به همراه خواهند داشت. از جمله:

  • مهندسی سیستم‌های زبان برنامه نویسی و چند رسانه‌ای
  • رشته مهندسی نرم‌افزار و سخت افزارها
  • مهندسی برق قدرت و اَبَر کامپیوترها
  • رشته فناوری اطلاعات و IT
  • رشته مهندسی رباتیک و هوش مصنوعی
  • مهندسی طراحی سایت و اپلیکیشن
  • مهندسی شبکه‌های کامپیوتری و سیستم عامل
  • رشته مهندسی سیستم‌های پایگاه داده
  • رشته مهندسی دستگاه و مدارهای دیجیتالی

برترین دانشگاه‌های امارات برای تحصیل در رشته مهندس کامپیوتر

در امارات برخی از دانشگاه‌ها دارای دانشکده‌های مخصوص برای رشته کامپیوتر و علوم وابسته به آن هستند. این دانشگاه‌ها در لیست برترین‌های مراکز آموزشی در داخل امارات و حتی در جهان هستند. همچنین این مراکز مورد تایید وزارت علوم ایران برای کسب مهاجرت تحصیلی دانشجویان هستند. بنابراین طبق رنکینگ جهانی QS و رتبه بندی تایمز، بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دانشجویان رشته کامپیوتر به ترتیب عبارتند از:

۱) دانشگاه خلیفه در شهر ابوظبی با رتبه جهانی ۲۳۰ و رتبه ۱ داخلی. ۲۵ درصد دانشجویان بین‌المللی در این دانشگاه حضور دارند.

۲) دانشگاه امارات متحده عربی در شهر العین با رنکینگ ۲۹۰ و رتبه ۴ کشوری. حدود ۲۰ درصد دانشجویان این دانشگاه، خارجی هستند.

۳) دانشگاه عجمان با رتبه ۵۵۱ QS و رتبه ۷ ملی. دانشگاه عجمان حدود ۲۳ درصد دانشجو خارجی دارد.

۴) دانشگاه نیویورک ابوظبی با رتبه ۵۸۰ جهانی و ۶ کشوری. این دانشگاه نیز حدود ۶۰ درصد دانشجوی بین‌المللی دارد.

۵) دانشگاه آمریکایی دبی با رتبه ۶۰۱ جهانی و رتبه ۱۰ کشوری. ۴۰ درصد دانشجویان خارجی در این دانشگاه ثبت نام شده است.

تحصیل در مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر در امارات

تحصیل در دوره کارشناسی در رشته کامپیوتر، به مدت ۳ تا ۴ سال متوالی خواهد بود. تدریس این دوره به زبان انگلیسی و عربی بوده و همه دانشجویان باید با تسلط کامل و با زبان تخصصی وارد دانشگاه شوند. همچنین دانشجویان کارشناسی رشته کامپیوتر اجازه کار همزمان با درس به مدت ۱۰ ساعت در هفته دارند. برای هر ساعت کار دانشجو حدود ۱۵ دلار دستمزد به دانشجو داده می‌شود که برای کاهش هزینه‌ها نیز کمک خواهد کرد.

همچنین هر دانشجو نیز با توجه به تعداد واحدها و نوع گرایش، مبلغی را در ابتدای ترم برای شهریه پرداخت خواهد کرد. در این دوره، دروس مبانی و پیشرفته کامپیوتر و گرایش‌های آن توسط برترین اساتید آمریکایی و اروپایی تدریس خواهد شد.

تحصیل دوره ارشد و دکترا

مقاطع ارشد و دکترا یا تحصیلات تکمیلی، برای آموزش تخصصی و فوق پیشرفته دروس رشته مهندسی کامپیوتر هستند. در این دوره واحدهای درسی به صورت تلفیقی از دروس عملی و تئوری خواهد بود. همچنین شهریه پرداختی برای این مقاطع با توجه به نوع دانشگاه و تعداد واحد اخذ شده در ترم متفاوت و بیشتر از دوره کارشناسی است. دوره ارشد به مدت ۲ تا ۳ سال و دوره دکترا حدود ۴ تا ۵ سال متوالی خواهد بود که در این مقاطع باید نمره دروس بیش از 3.5 برای قبولی باشند. دوره دکترا نیاز به تسلط زبان خارجی قوی و تخصصی دارد اما دانشجویان، بیشتر مقاطع دکترا و ارشد را برای تحصیل در امارات و مهاجرت به این کشور انتخاب می‌کنند.

هزینه تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در امارات

هزینه و مخارج زندگی در امارات برای دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر شامل شهریه پرداختی، هزینه خوابگاه یا اجاره خانه، هزینه اینترنت و حمل و نقل، غذا و پوشاک و موارد مختلف دیگر است. بنابراین هر دانشجو هزینه تحصیل و هزینه‌های زندگی روزمره را خواهد داشت که باید با توجه به بودجه و سرمایه خود اقدام به ثبت نام در دانشگاه‌های مختلف امارات نماید.

هزینه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در امارات برای هر مقطع متمایز است. به طور کلی میانگین هزینه تحصیل برای یک سال دانشجویان کارشناسی رشته کامپیوتر بین ۳۷ هزار تا ۷۰ هزار درهم امارات است. این هزینه شهریه و سایر مخارج برای تحصیل مقاطع ارشد و دکترا به صورت حدودی بین ۵۰ هزار تا ۸۰ هزار درهم در بازه زمانی یک سال خواهد بود.

بنابراین شهریه گرایش و مقطع کارشناسی مهندسی و کامپیوتر در هر ترم بین ۱۳ هزار تا ۴۰ هزار درهم است. همچنین شهریه تحصیلات تکمیلی نیز به دلیل واحدهای درسی کمتر و پروژه تحقیقی بین ۹ هزار تا ۳۰ هزار درهم امارات خواهد بود.

درخواست تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در امارات

دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر برای درخواست به دانشگاه مقصد در امارات ابتدا باید مدارک لازم از جمله، رسید پرداخت شهریه، مدارک سوابق تحصیلی و ریز نمرات، عکس و کپی پاسپورت، تکمیل فرم درخواستی و سایر اسناد رسمی و مهم را تهیه کنند. بعد از جمع آوری مدارک لازم و گرفتن پذیرش از دانشگاه باید درخواست اخذ ویزای تحصیلی برای دانشگاه مورد نظر انجام شود.

دانشجویان ایرانی برای دادن درخواست باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشند و معدل آخرین دوره تحصیلی این افراد نیز باید بالای ۱۶ باشد. از طرفی برای درخواست تحصیل وجود مدارک زبان برای همه دانشجویان در هر سه مقطع دانشگاهی الزامی است.

نتیجه گیری

بهترین دانشگاه‌های علوم مهندسی کامپیوتر که در بین همه کشورهای جهان به ویژه در آسیا، دارای امتیازات و شهرت بوده در کشور امارات قرار دارند. تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در امارات هدف آتی دانشجویان زیادی است. با داشتن تخصص و مهارت و مدرک معتبر از دانشگاه‌های برتر امارات در زمینه کامپیوتر، افراد می‌توانند مشاغل حرفه‌ای و درآمد بالایی به دست آوردند. همچنین هر چه درجه تحصیلات و نمره قبولی در رشته کامپیوتر بالاتر باشد احتمال دریافت انتقالی به سایر کشورها و بورسیه تحصیلی در دیگر دانشگاه‌های سطح بالا بیشتر وجود دارد.

امروزه دانشجویان زیادی به علت کیفیت بالای زندگی و تحصیل در امارات، اقدام به اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت به این کشور می‌کنند. بنابراین در این مقاله به صفر تا صد مباحث لازم درباره تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در امارات، از جمله شرایط، هزینه و دانشگاه‌های درجه یک و خاص این رشته پرداخته شد.

سوالات متداول

۱) هزینه شهریه دوره ارشد برای یک ترم رشته مهندس کامپیوتر در کشور امارات به چه مواردی بستگی دارد؟

در هر دوره دانشگاهی، پرداخت هر ترم شهریه به گرایش رشته تحصیلی شما، نوع دانشگاه خصوصی یا دولتی، میزان واحدهای درسی و سایر موارد دیگر بستگی دارد. بنابراین پیش از ثبت نام در دانشگاه باید به نرخ شهریه‌های آن دقت زیادی شود.

۲)برای تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در امارات، کدام گرایش‌ها درآمد و حقوق بیشتری در این کشور ایجاد خواهد کرد؟

تمام گرایش و شاخه‌های رشته مهندسی کامپیوتر مهم و دارای بازار کار و حقوق عالی هستند. اما رشته‌های آی تی، برنامه نویسی پیشرفته، سخت‌افزار و نرم افزارها و طراحی سایت در کشور امارات با درآمدهای زیاد و قابل توجه همراه است. به صورت آزاد و یا با استخدام در مراکز دولتی یا خصوصی نیز می‌توان از این رشته کسب درآمد کرد.

۳) آیا برای تحصیل در امارات در رشته کامپیوتر می‌توان بعد از کارشناسی ویزای تحصیلی را تمدید کرد؟

بله. هر ویزای تحصیلی دارای مدت و اعتبار مشخص است و بعد دوره تحصیلات کارشناسی در صورتی که هدف شما ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر باشد تمدید ویزا ممکن خواهد بود. اما در غیر این صورت امکان تمدید و اجازه اقامت در امارات را نخواهید داشت.